czwartek, 17 lipca 2014

What is your talent?

  Jakiś czas temu miałam okazję zapoznać się z ciekawą książką dotyczącą rozwoju osobistego i możliwości wykorzystania swojego potencjału w pracy. Nie był to zwykły pseudopsychologiczny poradnik, który ma pomóc uwierzyć w siebie, jak np. „Sekret”. Co prawda ta pozycja nie pomoże bezpośrednio nikomu znaleźć fajnej pracy, ale na pewno każdy znajdzie w niej kilka cennych wskazówek. Książka nosi tytuł „Teraz odkryj swoje silne strony”, a jej autorami są Marcus Buckingham i Donald Clinton. Czym ta pozycja wyróżnia się na tle innych? Wskazówki, w jaki sposób szukać pracy, dostępne są niemal na każdym portalu z ofertami zatrudnienia. W dzisiejszych czasach nie jest to proste zadanie. Potencjalnym pracownikom stawiane są wysokie wymagania. Otrzymanie posady to dopiero początek – nowy pracownik przez pierwsze tygodnie jest bacznie obserwowany przez pracodawcę. W książce możemy znaleźć porady, jak budować swoje kompetencje, aby nie tylko otrzymać pracę, ale też się w niej odnaleźć. I nie chodzi tu o to, aby skupiać się na własnych wadach i je sukcesywnie eliminować. Bo po co na siłę brnąć w to, w czym nie czujemy się dobrze? 
   
   Przed przystąpieniem do poszukiwania pracy warto przeprowadzić analizę własnej osobowości. Niestety obecna sytuacja na rynku powoduje, że ludzie często wysyłają aplikacje na stanowiska, które w rzeczywistości w ogóle ich nie interesują. To duży błąd, ponieważ z czasem praca, która nie daje nam satysfakcji lub nie spełnia naszych wymagań, rodzi frustrację. Jak dobrze wybrać odpowiednią dla siebie pracę? Każdy człowiek powinien nie tylko znać swoje mocne i słabe strony, ale też odpowiednio rozwijać umiejętności. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć pracę, a później wykazać się przed pracodawcą. W książce „Teraz odkryj swoje silne strony” autorzy określili 34 talenty, czyli wrodzone cechy sposobu myślenia i zachowania w danej sytuacji. Przykładowe cechy wymienione przez badaczy to: komunikatywność, poważanie, odpowiedzialność, intelekt, elastyczność itp. Badacze opisali talenty na podstawie analizy przypadków 2 milionów ludzi, którzy odnieśli w życiu zawodowy sukces na różnych płaszczyznach. Wśród ankietowanych znaleźli się m.in. lekarze, piosenkarze, nauczyciele, biznesmeni. Wszyscy zgodnie twierdzą, że są zadowoleni ze swojej sytuacji zawodowej. Jak to możliwe? Według autorów książki każdy człowiek ma najwyżej pięć dominujących cech i to na nich powinien się koncentrować. Niestety większość ludzi jest przyzwyczajona do innego modelu samooceny. Jednym z czynników kształtujących poczucie wartości jest wychowanie. Od małego skupiamy się na niedoskonałościach i chcemy poprawić się w dziedzinach, w których nie czujemy się pewnie. Wiele osób próbuje zdobyć jak najszerszą wiedzę i jak najwięcej umiejętności, wierząc, że to jest droga do sukcesu. Buckingham i Clifton udowadniają, że powinniśmy skupić się na silnych cechach i je rozwijać. Dzięki temu nabieramy kompetencji, a co za tym idzie, zwiększa się nasza pewność siebie. A takie cechy są pożądane na rynku pracy. Kluczem do sukcesu zawodowego jest więc dobre ukierunkowanie się we właściwych obszarach. Ponadto autorzy „Teraz odkryj swoje silne strony” twierdzą, że na sukces mają wpływ trzy elementy: wiedza, umiejętności i talent. Wszystkie trzy czynniki są istotne w rozwijaniu mocnych stron, ale najważniejszy jest talent. Dlaczego? Ponieważ wielu zadań można się nauczyć, ale nie do wszystkich ma się wrodzone umiejętności. Przykład? Prawie każdy może nauczyć się obróbki zdjęć w Photoshopie, ale tylko osoby, które naprawdę się tym interesują i mają zdolności graficzne, zrobią to dobrze i będą miały z tego satysfakcję. U innych będzie to zwykła rzemieślnicza robota, która może i będzie wykonana poprawnie, ale na pewno nie będzie to dla takich osób praca marzeń. Niby proste, ale większość ludzi o tym zapomina. Niestety znaczna część osób nie ma wyboru i nie może pracować w interesującej ją branży.

  Wykazać można się jedynie w tych dziedzinach, w których czujemy się pewnie, a na rynku pracy poszukiwani są przede wszystkim specjaliści. Osoby, które są świadome własnych umiejętności, mają największe szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Oczywiście wraz z rozwojem wrodzonego talentu idzie pogłębianie wiedzy w tym zakresie i nabywanie umiejętności. Niemniej jednak schemat ścieżki zawodowej u osób, które odniosły sukces, zawsze jest podobny: rozpoznanie swoich mocnych stron, zdobywanie wiedzy teoretycznej z wybranego zakresu, a następnie praktyka. 

Jak realizować się zawodowo

 

  Na rozmowie rekrutacyjnej potencjalny pracodawca zwraca uwagę przede wszystkim na zaangażowanie i doświadczenie kandydata. Nie da się ukryć, że najkorzystniej wypadają osoby, które naprawdę interesują się danym stanowiskiem. Doświadczony rekruter jest w stanie wyselekcjonować takich kandydatów. Żyjemy w czasach, w których praca nie powinna być wyłącznie obowiązkiem, niezbędnym elementem, aby człowiek mógł normalnie funkcjonować. Badacze uważają, że odpowiednio dobrane stanowisko pracy pozwala na kształtowanie i rozwój talentów. Różne osoby posiadają odmienne cechy, które mogą rozwijać. Przykładowo – osoba komunikatywna, którą cechuje empatia i chęć uczenia się, idealnie sprawdzi się na stanowisku sekretarki, ale już niekoniecznie księgowej. Dlatego osoby, które szukają pracy, powinny się odpowiednio do tego przygotować i przede wszystkim poznać swoje możliwości.

  Przesłanie książki jest proste: w życiu zawodowym powinniśmy skupić się na mocnych stronach – to gwarancja sukcesu. Najważniejsze jest poznanie siebie i swoich predyspozycji. Osoby świadome własnych atutów są w stanie zagwarantować pracodawcy najwyższą jakość wykonywanych obowiązków. 

  Trochę się rozpisałam, ale nie streściłam książki na tyle, że już nie warto jej czytać;) Według mnie jedynym minusem rad zawartych w książce jest to, że niekoniecznie sprawdzą się w polskich warunkach. Obecnie w kraju ciężko jest dostać jakąkolwiek pracę na etat, a w wyuczonym zawodzie to już w ogóle. Ale może się mylę?

1 komentarz:

  1. Również czytałam 'Odkryj swoje silne strony' i również polecam!
    Pozdrawiam
    http://juustyynaa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń